Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Haruki Murakami - Norské dřevo

8. března 2011 v 18:22 | Neriah |  Knihy v mých myšlenkách
Tento týden se nezmůžu asi na nic jinýho, než je tenhle článeček sepsaný v rychlosti, abych se zase mohla vrátit ke zpracovávání seminární práce, což mě pochopitelně šíleně nebaví. Víte, číst knihu 700 let města ***, mě ani nějak moc neobohacuje, ačkoliv by možná mělo. Tak jsem divná.
Navíc v knize nejsou po většinou informace, které zrovna potřebuji. Dost pochybuju, že by paní profesorka chtěla číst krásné opěvování mého téměř rodného města, aniž by něco tušila o jeho historii. No ale... Internet snad pomůže. Aspoň trošičku by mohl. A příští týden, když mám ty jarky, bych na tom mohla zapracovat. I když... Znám se. :-)
Tak mě napadá... Nechcete mě někdo inspirovat a napsat mi nějaké úsloví či pranostiku, na kterou by se dala zpracovat povídka? Já jsem už úplně v koncích... Na nic mi to prostě nejde.
Ale abych se vrátila ke knize...


Příběh se odehrává koncem šedesátých let v Tokiu a hlavní postavou je Tóru Watanabe, osmnáctiletý student dějin dramatu.
Jediný, s kým se stýká, je jeho kamarádka Naoko, jejíž přítel a zároveň i jeho kamarád, spáchal sebevraždu. Chodí s ní na procházky, kde si moc nepovídají, ale postupně se začnou sbližovat a v den Naočiných narozenin se spolu vyspí.
Naoko potom zmizí a Tóru nemá tušení, kam.
Najde si cinického přítele Nagasawu, s nímž vyrazí do velkoměsta a začne si hledat známosti na jednu noc. Jeho to ovšem neuspokojuje a navíc se dozvídá, že Naoko dobrovolně odjela do sanatoria pro duševně choré léčit své psychické problémy.
Zatouží ji vidět a proto ji jede navštívit. Naočina dobrá přítelkyně Reiko (též jedna z pacientek) se domnívá, že by mohla Tóruova návštěva Naoko trochu povzbudit a upevnit jejich křehký vztah.
Nicméně Naočin stav se stále zhoršuje...
Název knihy je inspirován písní Norweigan wood od skupiny Beatles, kterou měla Naoko velmi ráda.
Z knihy mám celkově hodně rozporuplné pocity. Na jednu stranu je to úžasně zpracovaný příběh, který člověka hodně zasáhne, na tu druhou je to ale žánr, který ani moc nevyhledávám, tak se z toho ještě vzpamatovávám :-)
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Já vlastně ani nevím. Asi jsem o ní četla někde na netu a nechtěla jsem věřit té smutné atmosféře, která po celou dobu v knize panuje.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Neuchopitelný smutek
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
zemřít
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Těžká otázka. Ale řekněme, že bych nechtěla být asi Nagasawou. Ačkoliv setak netvářil, nemohl být šťastný a určitě nebyl!
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Ten neustálý smutek. Ne každý takhle umí psát.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
příliš mnoho sebevražd.
 


Komentáře

1 Lizz Lizz | Web | 9. března 2011 v 12:21 | Reagovat

Zdravím :D
Heh, to vypadá opravdu zajímavě. xD Musím si v pátek vyrazit do knihovny. xD Ačkoliv jak to tu známe, tak to tu mít nebudou :( :D No, do pondělí se dá vydržet :D Rozhodně to vyznívá dobře. xD Bwahahhaaa! xD
Jinak... xD
Ano, tohle vzpomínání naprosto nesnáším. xD OBzvláště, když přihodí nějakou "vtipnou" historku :D Amen:D
Arhg, zdrobněliny... No, tak těm se mi zatím daří vyhýbat. xD Až se sama divím. xD
Ale... Tak to nějak doděláš na tom gymplu a pak si budeš moct vybrat a praxí si taky užiješ... ;) :)

2 bakela bakela | Web | 15. dubna 2011 v 11:51 | Reagovat

Norské dřevo je úžasná kniha. Pro mě láska na první přečtení, i když jsem u čtení měla trošku depku... Teď už jsem oidMurakamihol četla na Jih od hranic na západ od slunce- taky super knížka, které nemůžu nic vytknout a ted mi u postele leží Afterdark.. tak jsem zvědavá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.