Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Maggie Stiefvater - Mrazení

13. května 2011 v 23:11 | Neriah |  Knihy v mých myšlenkách
Kupodivu jsem se dokázala dnes dokopat k sepsání několika dalších knih... Tentokrát jsem hltala hromady YA fantasy. No i když hromady je asi poněkud přehnané.


Při jedné dlouhé zimě hladoví vlci zaútočili na malou Grace. Její smrti však zabránil záhadný vlk se žlutýma očima. Každou zimu ji pak vlk z bezpečné vzdálenosti pozoroval a Grace na tom byla stejně.
O šest let později je však na vlky pořádán hon, protože byl jedním z nich napaden místní chlapec. Grace dostává strach, že svého vlka nadobro ztratí.
Jaké je ale její překvapení, když na verandě u svého domu uvidí postřeleného chlapce se žlutýma očima.
Tímto příběh teprve začíná.
Grace zjišťuje pravdu, ale vůbec ji neděsí. Sam, který se v zimě mění do vlka, se snaží udržet si co nejdéle svou lidskou podobu, ale vše závisí na tom, jak bude vystaven chladu. Vlci se v této knize totiž mění ve vlka jen v zimě a každý rok ve své vlčí podobě zůstávají o něco delší dobu, až se nakonec v člověka už nikdy nepromění.
Grace však Sama miluje a touží proměně zabránit.
Tato kniha je psána velice zvláštním stylem. Přiznávám, že ještě pořád netuším, jaké z ní mám mít pocity. Na jednu stranu je to nechutně přeslazený romantický příběh, na tu druhou má však hloubku, kterou některé jiné příběhy nemají. V celé knize je navozen zvláštní melancholický smutek, díky kterému jsem si knihu dočetla až do konce.
Nemyslím, že tohle sedne každému, jedni budou knihu milovat a druzí nenávidět. Podle mě ani nejde něco mezi tím. :) A snesla jsem ji i já, která nenávidí přeslazenou romantiku.
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Začala jsem ji číst z nudy s myšlenkou, že dočítat ji nemusím. A hle... Nakonec nebyla tak špatná.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Mrazivá melancholie
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Proměnit se
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
No já nevím, být Grace bych nechtěla kvůli tomu, že bych nedokázala žít s myšlenkou, že každou chvílí můžu Sama ztratit... A na tu druhou bych ani nechtěla být žádným z vlků, každý rok si představovat, že to může být ten poslední v lidské podobě, brrrr!
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Řekla bych, že je kniha odlišná díky tomu neustálému smutku. Taky pojmout vlkodlaky takovým způsobem je rozhodně originální. Není to sice má představa o vlkodlacích, ale budiš, proč ne.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
No, té romantiky příště ubrat a budu spokojená :)
 


Komentáře

1 Barunka Charlotte LaRose Barunka Charlotte LaRose | Web | 14. května 2011 v 19:07 | Reagovat

Neriah, co mi to děláš? To všechno zní tak hrozně zajímavě...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.