Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Anne-Sophie Brasmeová - Dýchej

9. června 2011 v 23:59 | Neriah |  Knihy v mých myšlenkách
Další docela zajímavá kniha...

Charlene se potýká s tím, že je nezajímavá, neoblíbená a méně vyvinutá než její spolužačky. Je uzavřená do sebe, s nikým se nepřátelí.
Jednoho roku k ní do třídy nastoupí dívka, kterou všichni začínají obdivovat, visí na jejích rtech pokaždé, když něco vykládá... Charlene ji hned od počátku začne nenávidět.
Po neúspěšném pokusu o sebevraždu ji ale ona oblíbená dívka, Sarah, přijde navštívit do nemocnice a nabídne jí své pochopení a přátelství.
Charlene ho přijme, je ochotná pro nově získané přátelství udělat naprosto cokoliv. Stává se na Sarah psychicky závislá, plní všechna její přání, trpí odmítání, pohrdání, stává se jejím otrokem, nechává sebou manipulovat, Sarah se stává její posedlostí. A tak, když jednoho dne Sarah přátelství definitivně přeruší, Charlene spáchá čin, za nějž je souzena.
Kniha je dobře psaná, čtivá, děj ubíhá rychle bez přebytečného zdržování,...
Ukazuje stránku neuvěřitelného ponižování a jeho přijetí, psychickou závislost na člověku.
Ne každý asi knihu zvládne dočíst do konce. Byla zajímavá, nicméně ve chvílích, kdy Charlene apaticky příjímala všechny urážky a příkazy od Sarah, jsem nevěděla, zda mám číst dál.
Její pocity pro mě byly nepochopitelné a zároveň v něčem známé, chápala jsem její rozhodnutí, které na konci učinila, rozumněla jsem té její části, která Sarah nenáviděla a která chtěla ubližovat a necítíla nic...
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
NIkdy jsem nečetla nic podobného a zajímalo mě, do jakých extrémů až může takováhle závislost dojít.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
láska, nenávist
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
prosit
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
U Charlene jsem se ztotožňovala jen z půlkou její osobnosti, tou, která nenáviděla. Jinak mi ale bylo líto jejího přítele, který na tom byl trošku podobně jako ona.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Na těchto příbězích moc nejdou hledat pozitiva či negativa. Tak ale asi to, že se její přítelkyně z dětství vyléčila z anorexie.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Asi bych to měla pochopit, ale byla trochu škoda, že Charlene nezašla ke své přítelkyni z dětství, když mohla, a nepožádala o pomoc...
 


Komentáře

1 davidbachmann davidbachmann | E-mail | Web | 10. června 2011 v 0:19 | Reagovat

Podle toho popisu bych se bál, že knížka je určená především čtenářkám. Líbí se mi, jak dovedeš charakterizovat v pár slovech knihu tak, že si ji dovedu představit. Zajímá mě psychologie a vztahy, takže kdybych neměl zrovna co číst, zkusil bych to.

2 punerank punerank | E-mail | Web | 15. června 2011 v 14:59 | Reagovat

Úplně nevím, jestli bych to dočetla, ale zkusit by se to dalo... Máš tu knížku z braillnetu nebo odjinud?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.