Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Letní dumání 2 - Hodnocení knih

14. července 2011 v 20:46 | Neriah |  Proudy myšlenek a názorů
Máme tu opět čtvrtek a s tím další téma letního dumání.

Hodnocení knih

Ohodnotit knihu je těžké. Hodnocením knih hodnotíte něčí práci. Čím vás kniha musí dostat, abyste jí dali vysoké hodnocení a doporučili ji dál? Jak se na hodnocení knih díváte vy? A měli by samotní autoři hodnotit knihy jiných spisovatelů?
Dost subjektivní téma, řekla bych.
Každému se líbí něco jiného, někdo danou knihu může považovat za úžasnou a čtivou, druhý může jenom kroutit hlavou nad tím, že autor něco podobného mohl vyplodit.
Mohla bych říct, že doporučuji knihy, které jsou originální. Ale jelikož originalita se dnes špatně hledá, zvláště u YA, stačí mi tedy, když ve mně kniha zanechá nějaký pocit - melancholii, smutek, tísnivý pocit, nadšení, fantazii a touhu ocinout se na místě, kde se příběh odehrává... Pokud jde o nějakou sérii, po přečtení musím cítit lítost, že už je po všem, že už si o tom světě nic nového nepřečtu a že s postavami neprožiju žádný další den. K takovým knihám se zpravidla vracím i zpětně, jsem schopná přečíst si je i několikrát, jen abych si znovu vrátila všechny ty pocity.
Autor, který dokáže takovou knihu napsat, je pro mě dokonalý.
Existují spousty knih, které jsou sice zajímavé, ale po přečtení si řeknu pouze: bylo to fajn čtení. Nezapomenu na ně, ale myšlenek už jim moc nevěnuju.
Ty zpravidla nedoporučuju. Mohou být pěkné, ale nejsou pro mě tolik zajímavé.
Zda by měli dílo někoho jiného hodnotit autoři, těžko říct. Je jasné, že mají trochu jiné nároky, co se týče psaní. Běžný čtenář neregistruje vše. Jakmile má kniha dobrý děj a postavy nejsou křečovité, dá se říct, že není moc co kritizovat.
Autor si k dílu ale sedne a může ihned spatřovat nedostatky, jichž si nadšený čtenář ani nepovšimne.
Je dobré slyšet názor profesionála, běžného čtenáře ale může odradit, zvláště v případě, že hodně dává na názory druhých. Může si říct: tohle je profesionál a ten se v tom vyzná, budu mu věřit a knihu si nepřečtu.
Taky to pak závisí na tom, jestli autor hodnotí subjektivně nebo objektivně.
Subjektivní názor může být dobrý, člověk si udělá obrázek o tom, jak na něj kniha může zhruba zapůsobit. Ale za sebe říkám, že od autora by mělo zaznít jen hodnocení objektivní, to subjektivní ať nechá na čtenáři.
 


Komentáře

1 davidbachmann davidbachmann | E-mail | Web | 14. července 2011 v 21:57 | Reagovat

Nejsem si vůbec jistý, jestli něco jako objektivní hodnocení literárního díla vůbec existuje. Když to vztáhnu třeba na hudbu, tak kdysi jedna odborná kritička prohlásila o Uriah Heep, že jestli oni někdy něčeho dosáhnou, zpáchá sebevraždu. Nezbývá než konstatovat, že je škoda, že to ta paní neudělala.
S knížkama je to podobný. Někdo má rád Viewegha, já ho nesnáším! Pro mě je na knížce podstatné, jestli mě vtáhne do děje, jestli se identifikuju s některou z postav a jestli mi knížka přinese nějakou novou myšlenku, jiný úhel pohledu na něco, nebo nějaké zajímavé téma k úvaze. Když čtu něco opravdu dobrýho, pak se to pozná podle toho, že nespím, neberu telefony a odkládám všechny další povinnosti, jen abych mohl dál číst.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.