Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Samcem Ali - JIzvy na duši

31. října 2011 v 20:01 | Neriah |  Knihy v mých myšlenkách
...

Sam žila do svých sedmi let v dětském domově. Považovala jej za svůj pravý domov, nikdy si nekladla otázku, proč nežije se svými rodiči. Otec jí občas chodil navštěvovat a to také patřilo k samozřejmostem, které jí nevyváděly z míry. Byla tedy velice spokojená, s milující vychovatelkou a spoustou přátel to ani jinak nešlo. Avšak jednoho dne se mělo všechno změnit...
Její o dva roky starší sestra také občas pobývala v domově. Byla rozhodně bojácnější než Sam, přesto však právě ona jí byla velkou oporou...
Jednoho dne se matka rozhodla, že si Sam vezme domů.
Sam byla šťastná. Slíbila své kamarádce z dětského domova, že se budou navštěvovat, těšila se, že bude mít rodiče u sebe... Nebyla vůbec připravená na špinavý dům, v němž následující léta prožívala a jenž byl jejím vězením.
Nikdo jí nic nevysvětlil, ocitla se mezi Muslimy a spoustu věcí nechápala. Jen její sestra Mena jí řekla to, co sama věděla a chápala.
Sam velice toužila po uznání. Jediný fyzický kontakt, jehož se jí dostalo, byly facky, bití. Z celé rodiny dělala nejvíce práce a jediné, co za to dostala, bylo pohrdání a další týrání. Ve třinácti letech jí matka odvezla do Pákistánu, kde byla provdána a záhy otěhotněla. Hned poté se vrátila zpět do Anglie, jestli si však myslela, že v době, kdy je těhotná, se něco změní, mýlila se. Stále musela vykonávat nejtěžší práce a to i poté, co se narodil její syn.
Když za ní rodina napsala žádost, aby byl její manžel puštěn do Anglie, viděla jen jedinou možnost, jak vše vyřešit - od rodiny úplně utéct. To se jí nakonec podařilo, s pomocí svého nového přítele, u kterého našla bezpečí a štěstí, které tak dlouho hledala.
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože si mamka myslela, že by se mi mohla líbit a donesla mi ji z knihovny.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Touha po uznání
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Plakat.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
No, zrovna tady je to hodně těžké. Každá postava to měla těžké, nejraději jsem ale měla asi Oskhara, který Sam tak pomohl...
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
No, ten konec? A jedno pozitivum, které je pochopitelné zřejmě jen tomu, kdo vše prožil - že dokázala odpustit a smířit se se vším.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Kritizovat postavy bych mohla pořád... Od matky až po Taru a pořád nevím, co si myslet o Saberovi - jednou byl hodný, poté zase mrzutý, Sam se nikdy veřejně nezastal.
 


Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 2:16 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.