Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

George Orwell - Farma zvířat

26. prosince 2011 v 21:09 | Neriah |  Knihy v mých myšlenkách
Těch 11 stránek ve wordu už na mě křičelo, ať je okamžitě zveřejním. Tak jsem je radši poslechla. Známe to, já bych je neposlechla a pak bych je zas nemohla najít. To už znovu nebudu riskovat... Stačilo mi, když jsem ten soubor někam přesunula a pak jsem nevěděla kam. Tak se ho jednoduše zbavím úplně.


Orwell ve Farmě zvířat formou bajky znázorňuje politické vztahy mezi lidmi.
Skupinka zvířat se vzbouří proti panu Jonesovi, majiteli farmy. Je vyhnán a vlády nad zvířaty se ujmou prasata, protože jsou nejchytřejší. Zprvu vládnou dvě prasata - Napoleon a Kuliš. Napoleon má však zájem vládnout sám.
Je sepsáno sedmero přikázání, která je každé zvíře povinno dodržovat. Všechna zvířata teď pracují díky pocitu svobody s mnohem větší chutí.
Napoleon poštve všechna zvířata proti Kulišovi a s pomocí svých sedmi psů se prohlásí za "Velkého vůdce".
Zpočátku se všem daří dobře, nicméně postupem času zvířata zjistí, že příděl jídla se nemění. Sedmero je upravováno ve prospěch prasat. Když si toho někdo všimne, je okamžitě přesvědčen, že takto přikázání vypadala už od začátku. A zvířata tomu ihned uvěří.
Brzy se však najde viník, na kterého jsou svedeny všechny problémy a utrpení. Je jím Kuliš, který údajně tajně spolupracuje s některými zvířaty. Domnělí spoluviníci jsou popraveni a je jich stále víc.
Žádné ze zvířat však přitom nechce, aby se vrátil pan Jones. Žijí v domnění, že si vládnou sami, zatímco s panem Jonesem žili v otroctví.
A že měli pocit, že jsou přikázání přepisována? Je těžké věřit tomu, co si pamatujete, když ostatní kolem vás říkají něco jiného a navíc jste přesvědčování, že jste vlastně jen hloupá zvířata, která nic z toho nemůžou pochopit.
Prasata se nakonec přestěhují do domu pana Jonese, začnou pít alkohol, nosit šaty a chodit po dvou. Tím popřou všechna původní přikázání.
Na konci už vlastně vůbec není poznat, kdo je prase a kdo člověk.
Může se to jevit jako docela pohodové čtení. Kniha je vlastně psána velice jednoduchým způsobem, tudíž je i pochopitelná, ale její děj se nedá označit za "pohodový".
Odkazuje na dobu Stalinovy vlády a komunismu obecně.
Je až děsivé, jak dokázal vystihnout onu dobu a vše, co se dělo.
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Protože nám paní profesorka pustila film s tím, že další týden budeme psát o tom test. A protože já film lehce prospala, knihu jsem si přečetla, abych měla tušení, o čem to bylo a ono mě ani neubylo.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Diktatura.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Přesvědčovat.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Rozhodně nikdy netoužím být žádnou z nich.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Příběh sám o sobě není špatný, špatné je to, co se v něm děje a to, že se to lehce může ve skutečnosti stát. A pozitivum na tom vidím leda v tom, že lidem nenásilně ukáže komunistický režim.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
No, mě rozčilovali úplně všichni. Prasata, protože vládla tak jak vládla, ostatní zvířata, protože lehce uvěřila… Hm, negativum je prostě to, že se tohle vůbec děje. Nemůžu knize nic vytknout, když je tak realistická a pravdivá.
 


Komentáře

1 davidbachmann davidbachmann | E-mail | Web | 26. prosince 2011 v 22:07 | Reagovat

Vidíš Neriah, že se ti podařilo upadnout do stejného omylu, jako mnoha jiným čtenářům téhle knížky. Já jsem Farmu četl prvně ještě za komunizmu. Pak jsem se k ní několikrát vrátil a jak jsem stárnul, rozumím jí líp a líp. Je pravda, že i já jsem za socializmu měl dojem, že ho pan Orwell perfektně vystihl. Ale ta knížka je nadčasová a jaksi nadrežimní. Je prostě o tom, co s původní krásnou myšlenkou dokáže udělat moc, když se dostane do rukou prasatům. A věř tomu, že i dnes jsou mnohá prasata u moci! Všechny původně krásné ideály získávají dodatky, stejně, jako ta přikázání v knížce. Všichni jsme si rovní, ale jsi-li kuřák, nepříjmeme tě do zaměstnání. Jsi-li matka samoživitelka, pak máš rovněž smůlu. Demokraticky rozhodujeme, ale ne o tom, vstoupí-li naše země do NATO, bude-li se účastnit konfliktů v Iráku nebo Afghánistánu, koupí-li za miliardy obrněné transportéry. Ani na to, jestli si přejeme rozpad Československa na dva státy se nikdo neptal. Nevěřím tomu, že by dnešní demokracie byla o moc lepší, než býval socializmus. Asi jsi četla i 1984, ještě lepší knížku zabývající se diktaturou. Dnešní realita je mnohem blíž této Orwellově vizi, než kdy mohl být socializmus. A to ti říkám já, který jsem nikdy nebyl ani v socialistickém svazu mládeže, kde jinak byli všichni.

2 Nancy Farraigeová Nancy Farraigeová | Web | 26. prosince 2011 v 22:40 | Reagovat

jó, farmu zvířat jsem četla jako komix :-D a celkem se mi to líbilo, jen prostě moc nejsem na tenhle typ knih, klíďo mě za to nařkněte z ignorantství, jak je libo :-D :-D

3 Neriah Neriah | Web | 27. prosince 2011 v 11:09 | Reagovat

[1]:
Prasata se dají ve vládě najít bohužel vždy... A nezáleží na tom, jestli je to rádoby demokracie nebo socialismus.
Dobu komunismu jsem nezažila, tudíž nemůžu ani moc posuzovat, vím ale, že se tehdy dala najít i pozitiva, která už nejdou vidět, když se vzpomíná jen na to zlé...
Je pravda, že vláda v dnešní době se dá demokracií jako takovou nazvat jen ztěží.
A nejsem si tak úplně jistá, jestli to ještě někdy bude lepší... Spíš se bojím, že ne.
Původní ideály se přetvořily až moc, řekla bych.

[2]:
No, tebe bych zrovna ignorantem nenazvala :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.