Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Viktor Dyk - Krysař

26. prosince 2011 v 21:12 | Neriah |  Knihy v mých myšlenkách
...

Do města Hammeln, které je sužováno krysami, přichází mladý krysař beze jména s tajemnou píšťalou a za sto rýnských slíbí město krys zbavit. Zoufalí radní souhlasí.
Hned první noc se také seznámí s Ágnes, ke které poprvé pocítí lásku. Ágnes má již milence, to jí však nebrání v tom, aby se do Krysaře také zamilovala.
Jakmile je město od krys očištěno, Krysař požaduje odměnu, která mu byla slíbena. Avšak radní se vzpírají.
Krysař je pokoušen ďáblem, kterému nakonec odolá. dozví se však, že Ágnes je těhotná se svým milencem. Jediným řešením pro ni je sebevražda.
Krysař, který díky tomu ztratil lásku, se rozhodne také se svým životem skoncovat, hnán touhou po pomstě se ale rozhodně vzít s sebou i celé město. Mocně zaduje na svou píšťalu a dav ho následuje v představách na lepší život.
Zachrání se pouze dva lidé - Sepp Jörgen, jenž všechno chápe s jednodenním zpožděním a nemluvně, které neví, co je to ráj a nikomu ještě nemohlo ublížit.
Jestli váháte, po čem sáhnout z povinné četby, doporučuji vám právě tohle.
Dílo se dobře čte a řekla bych, že je i dost pochopitelné.
Určité pasáže pak každý může chápat trochu jinak a vůbec to nevadí. Když jsme si o této knize povídali ve škole, docela mě udivilo, kolika způsoby se některé situace dají chápat. Každý ze spolužáků měl totiž na knihu jiný náhled.
Všichni jsme se ale shodli na tom, že se dobře četla a že je to skvělé dílko.
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Já ji četla už dříve, asi dva roky zpátky, teď jsme však dostali za úkol přečíst si ji s tím, že z ní budeme psát test. A přeci jen, dva roky je docela dlouhá doba na to, abych si zapamatovala určité detaily.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Zkáza a naděje
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Pomstít se.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Jako jediná z celé třídy jsem řekla Krysaře. Teda ne že bych jím chtěla být. Ale jeho postava totiž vůbec není popisována, celou dobu je svým způsobem tajemný a čtenář si jeho podobu musí vykreslit sám. Jeho způsobu myšlení je pak pro mě lehké porozumět. A chápu, proč se zachoval tak, jak se zachoval.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
Rozhodně celý příběh. Poznání lásky, následná ztráta, pomsta, naděje... to vše se tam dá najít.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Moje sympatie si nezískal Kristián, milenec Ágnes. Možná by mi vadil méně, pokud by se nedomníval, že si Ágnes získá díky zděděnému majetku.
 


Komentáře

1 Mňaupír Mňaupír | 27. července 2012 v 11:59 | Reagovat

tuhle knihu mám právě doma :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.