Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Maturita se blíží... Co kecáš?

26. února 2012 v 10:16 | Neriah |  Útržky života
Zdravím. Tak jsem tu zas, to je divný, co?
Dneska se mi zdálo o tom, že jsem maturovala a nic jsem neuměla. Asi je to trochu divný, když mě maturita čeká až za rok, ale to je asi už stres s předstihem.
Všude slýchávám, jaká je to fraška a podobně, jenomže takovou věc vám prostě řekne jenom ten, co už to má za sebou. Předtím se taky stresoval a nevěděl, co ho čeká a jestli to zvládne.
Třeba taky jednou řeknu, že to bylo primitivní. Ale rozhodně tím nikoho neuklidním.
Teď jsem si vlastně uvědomila, že jsem mohla maturovat už letos. Děsivá představa.
Fakt jsem teď za ten odklad ráda. On je stejně docela dobrej, protože představa, jak se ve čtrnácti rozhoduju, kam jít... Nevím, kde bych teď byla. Ale asi taky na tom samým gymplu, jenom o ročník vejš, kde jsou všichni hrozně inteligentní, šikovní, účastní se různých akcí a celkově si myslím, že před sebou mají úžasnou budoucnost. Stačí se pak podívat na naši třídu a je to úplnej opak. Všichni jsme tam líní, nic neděláme, neučíme se... NO nic.
Proč vlastně píšu. Jedná se o povinnou četbu, aneb jak já říkám, středoškolské čtivo.
Nemám prostě čas na to přečíst vše, co chci. Asi bych se s tím měla smířit. Kdybyste viděli můj seznam... Možná sem jednou ze srandy jeho část dám, abyste se pobavili.
A když do toho hodím ty povinný knížky, je to seznam, kterej by se ani na blog do jednoho článku nevešel.
Něco už jsem přečetla, ale moc toho není. My totiž dostali seznam, kde je něco kolem stovky knih, a z nich se příští rok vybere ten určitej počet. Jenom teď nevím, jestli si to vyberu já nebo paní profesorka. Budu si o tom muset nejdřív vyzjistit víc, protože celou tu stovku knih číst nehodlám. Něco je fajn, ale Komenského? Pardon, nemám zájem.
Nesmím pak ani zapomínat na přípravu k přijímačkám na vejšku. Jestli se teda vlastně někam chystat chci. Ale dejme tomu, že jo. Pak tam určitě taky bude nějaká literatura, tak bych to všechno ani nestihla.
Uuž bych mohla přejít k jádru věci...
Jde o to, že bych si měla udělat systém v tom, co číst musím a co číst chci.
Doteď jsem v tom měla chaos, jako je mým zvykem, ale rozhodla jsem se trochu si v tom udělat nějaký systém, což ani nevím, zda se zadaří, jelikož já a něco nechaotickýho... Ale pokusit se o to můžu, ne?
A říkám si, že snad nebude těžký přečíst jednu povinnou knížku za čtrnáct dní.
Času je na to dost a stejně, když mě to začne bavit, přečtu to mnohem dřív. Mezitím budu mít spoustu času i na ostatní knihy, takže se neznechutím už na začátku.
Abyste rozumněli, já povinnou četbu nepovažuju za horor, jako někteří, co v ruce drželi maximálně tak učebnici.
Čtení miluju a myslím si, že se i tady dají najít díla, co stojí za to. A rozhodně kvalitnější, než některý slátaniny, který si občas přečtu.
Ale je to prostě těžší čtení, člověk u toho musí přemýšlet, u něčeho si něco přečíst vícekrát, aby pochopil...
Já to mám třeba u poezie, hůř se mi chápe, má na mě někdy až moc významů a pochybuju, že je bude zajímat, jak to působilo na mě, ale spíš budou chtít to, jak se to má chápat obecně, což je stejně blbost, každej v tom může najít něco jinýho.... No nic.
Mně prostě nikdy nešlo rozebírat v hodinách básně, vždycky jsem řekla úplně něco jinýho než ostatní spolužáci.
A právě proto, že je to čtení někdy těžší, trvá mi to dýl. A není na to čas.
Ještě se k tomu připočte moje potřeba číst víc knih najednou a už nestíhám vůbec nic.
Takže si myslím, že když si dám za cíl jednu knížku za čtrnáct dní, mohla bych mít příští rok víc času na jiný a hlavně důležitější věci.
Musím si ještě postěžovat. Co to je, mít v povinný četbě Pána prstenů? Proč ho tam nemám taky? To není fér... A nebo by stačil ten Harry Potter, kterýho tam má kamarádka.
JO a taky, proč tam máme od Hemingwaye ty jeho Povídky, do kterých se prostě nedokážu začíst, ať se snažím sebevíc, a ne Starce a moře, kterýho tam mají skoro všichni?
A toho Viewegha číst taky nechci! Pomoc!
Jdu se teda na ten šílenej seznam podívat, čím začnu... A taky, co hned zavrhnu.
Ale nejdřív... víte, co nejdřív udělám? Udělám si ten úkol z angličtiny. Protože k němu potřebuju slovník a na intru možná zase nepůjde net a to já nehodlám riskovat.
A ještě něco vám povím. Asi zanevřu na všechny automaty na pití. V pátek mi jeden sežral dvacku a ani mi nevydal touženou Kofolu. To mu nikdy neodpustím.
 


Komentáře

1 Samantha* Samantha* | Web | 26. února 2012 v 13:55 | Reagovat

Já už ale na střední sem, já jsem na víceletém gymplu a nikam nejdu.. ale díky za vyčerpávající koment;)

2 Barunka Charlotte LaRose Barunka Charlotte LaRose | 26. února 2012 v 17:11 | Reagovat

Já nevím jak vy, ale u nás je to tak, že si knížky ze seznamu vybíráme sami a pak na začátku šesťáku, mám ten dojem, odevzdáme seznam námi vybraných knih :-)
Začínáš teď, jo? No, to jsi dobrá, já už mám sedm knížek za sebou. Ale pořád jsi na tom ještě dobře, už vidím valnou většinu mých spolužáků, kteří týden před maturitou budou škemrat, abych jim půjčila svoje záznamy o knížkách :-)
No, držím ti palce při výběru, můžeš pak napsat, co sis vybrala. Některý knížky jsou tam pěkný, ale...
Za nic na světě nečti Sbohem, armádo, jestli se nechceš ukousat nudou :-)
Kdo má v seznamu Pána prstenů a Harryho Pottera? Co to je za nespravedlnost? proč mi tam máme tak akorát Bibli a podobné...?
Jo, tvoje rozčilení nad automaty znám. Taky je miluju, kdy mě připraví o ledový čaj i o dvacku. To bych fakt vraždila :-)
Ježiši, já ten komentář mám zase pěkně zmatený, tak se omlouvám, asi jsem se snažila napodobit Woolfovou, kterou teď čtu...:-)

3 Neriah Neriah | Web | 26. února 2012 v 17:31 | Reagovat

[2]:
Tak to by bylo fajn, kdybych si to mohla vybrat sama. Něco už jsem četla, jako třeba Obraz Doriana Graye, Saturnina, Krysaře, Spalovače mrtvol a ještě by se něco určitě našlo... Problém je s tím, že u ničeho nemám zápisky, to je chyba. Já bych to spolužákům nedávala, ať si poradí, jak chtějí. Mně by teda nikdo nic podobnýho taky nedal, tak proč bych to měla dělat já... :)
Fajn, beru na vědomí. :D ani nevím, jestli tam tu knížku taky máme, ale možný to je, protože tam toho je nadměrně moc. Vědět určitě dám...
Jo, největší nespravedlnost na světě. Jeden se tu nudí u naprosto složitýho čtení a někdo má volno, protože Harryho četl už dávno. :D Stejně ale nechápu, jak je možný, že tam tu knížku mají, toho Pána prstenů bych chápala víc, ale stejně... I toho bych brala :)
Ale náhodou, ten komentář vůbec zmatený není. Aspoň mojí zmatený osobnosti to nepřijde :D

4 Vendy Vendy | Web | 26. února 2012 v 18:43 | Reagovat

Ty nemáš Pána prstenu v povinné četbě? (my ji taky neměli, ale to bylo dřív a dnes mě příjemně překvapilo, že PP v povinné četbe je, stejně jako někdy i Harry Potter).
Naopak mě překvapilo, že máš v povinné četbě Viewegha. Je hodně populární, to mu neberu, ale jeho romány se mi zdají poměrně bezduché, až na pár výjimek... ???
Automat nakopni, třeba ti nějaké peníze vysype! Ale pozor, aby sis neukopla palec, to by se ti nevyplatilo... :-D
(Ještě docela chápu tvé rozpaky nad básněmi, taky jsem měla problém rozebrat je, co tím chtěl básník sdělit, málokdy byla báseň tak motivující, že se dala opsat a popsat. O_O
Tak ať se ti daří.
Jo a mně se dodnes zdá, že mě k maturitě ani nepustili, protože jsem neudělala zkoušku, která je nutná pro postoupení k maturitě. :-? To jsou sny vyloženě hnusné... ;-)

5 Nancy Farraigeová Nancy Farraigeová | Web | 26. února 2012 v 18:49 | Reagovat

jaj, maturita... čeká mě to až za tři roky, takže to mam zatim na háku, ale... netěšim se.
tak to buď ráda, žes v tý třídě neskončila. znám něco podobnýho, naše třída je druhá nejlepší na škole, zatímco druhá úspěšně pokulhává. a tak jsem všem spolužákům za blbku, přestože si myslim, že v druhý třídě bych nejspíš byla v poho. tak nestíhala bych asi úplně stejně, ale aspoň bych nebyla hůrší, než zbytek třídy. ale kdo ví, třeba je jenom podceňuju.
jo, tohle znám. literatura mě hrozně zajímá, ale když je mi neustále nuceno, co nechci, ztrácí kouzlo. blbý řecký tragédie! blbej siegfried!
a když to takhle půjde dál, přečtu si všechno to, co chci skutečně číst až přestanu chodit do školy a najdu si práci. pardon, ale tak dlouho se mi čekat nechce.
cože, hp jako povinná četba?! toho tolkiena bych ještě chápala, jeden ze zakladatelů fantasy, což je významnej žánr, ale HPčko?! jako je to dobrý, ale jako povinná četba, co to jako je?
viewegh? četla jsem jednu povídku. upřímnou soustras.
teda že se ten automat nestydí! O_O  :-D automaty uměj bejt zlý, ale já znám jeden fakt hodnej, na žvejkačky, tuhle mi dal dvě za cenu jedný a jednou zase vrátil všechny prachy. :-D

6 Nancy Farraigeová Nancy Farraigeová | Web | 26. února 2012 v 18:50 | Reagovat

[5]: hej cože, já napsala za tři? už mi hrabe, nebo jsem se někde praštila do hlavy, za čtyři, samozřejmě.

7 Neriah Neriah | Web | 26. února 2012 v 19:33 | Reagovat

[4]:
Bohužel nemám. A je to docela i škoda.

Jaké jsou ty nebezduché výjimky? Docela ráda bych si je přečetla a doufám, že mezi ně patří něco z té četby (teď si ale z hlavy nevybavím, co že to tam od něj je :D)

Mně hlavně štve, že musíme básně rozebírat podle toho, co tím chtěl přesně básník říct. A jak mi můžeme vědět, co všechno do básně chtěl vložit, vždyť má někdy opravdu spoustu významů a je jen na každém, který z nich dokáže uchopit. Jedna profesorka mi říkala, že nezáleží na tom, že nerozumím básním tak, jak se vykládají, že je důležitý, jak jim rozumí moje srdce. A až prej podle zkušeností je můžu začít opravdu chápat. A pak přijdu do hodiny češtiny a tam je můsím rozebírat podle nějakých daných pravidel, kterým ani trochu nerozumím...

Já si hrozně moc přeju, aby až se školy zbavím, už se mi o ní nikdy nezdálo. :D

[5]:
Jé, to byly ale časy, kdy jsem maturitu neřešila... Vrátila bych to hned zpátky. :D
Jo, asi bych si tam připadala hrozně. Buď by mě táhli, nebo bych byla za tu blbou. A nebo bych třeba opakovala ročník a byla bych tam, kde jsem. :-P
Naše profesorka naštěstí o literatuře mluví moc hezky, někdy mě i přiměje něco si na její doporučení přečíst. Ale faktem je, že čím víc se blížíme tomu dnešnímu období, tím víc mě to baví... Ale to je asi i tím, že spoustu děl tak nějak už znám, narozdíl od těch středověkých třeba.

Obávám se, že některý knížky by mě už pak za pár let ani nezajímaly kvůli jinýmu pohledu na svět a tak je chci přečíst co nejdřív. :D To nejde na ně čekat... Ale je fakt, že Stephen King mi nikam neuteče a tak bych aspoň jeho mohla odložit na neurčito. *Ale to se nedá*

Já toho Tolkiena prostě chci. Proč tam máme místo toho... Třeba toho KOmenskýho? Ách jo. :D
Skoro jako by mě měl Viewegh zabít. :D Ale já ho číst nehodlám, jestli to bude nějaká z jeho slátanin. Co nejspíš bude...

Automaty jsou zlo největší. Ale jeden u metra mi kdysi dávno vrátil místo pár korun rovnou stovku. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.