Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Rob Thurman - Kal a Niko 1: V temnotě

7. dubna 2012 v 19:29 | Neriah |  Knihy v mých myšlenkách
Jestli už máte dost upírů, romantických blábolů a YA, sáhněte po této knize.

Kal a Niko jsou bratři. Niko je člověk, Kal kříženec člověka a ólfi. Ólfi (elfové) nejsou žádná zlatíčka a rozhodně byste se s nimi nechtěli nikdy potkat.
Kal nemá sám k sobě zrovna kladný vztah, o to se postarala jeho matka, která mu neustále vyprávěla o tom, jaká je zrůda.
Pro ólfi je velmi důležitý, ale Niko jim rozhodně svého bratra nehodlá jen tak vydat a neustále ho chrání. A to i v situacích, kdy by se někteří na toho druhého vykašlali.
Jejich vztah mě fascinoval už od začátku. Co všechno pro sebe jsou schopni sourozenci udělat? Řekněte sami. Který sourozenec by se kvůli tomu druhému vzdal běžného života, jen aby ho ochránil? Niko to dokázal, aniž by za to na oplátku od Kala něco žádal.
Příběh plyne rychle, i přes situaci, která v knize panuje, se tam dají najít naprosto perfektní hlášky, kterým se nejde nezasmát. Je to odlehčené čtení a přesto tam jsou emoce - hlavně zoufalství a pevné pouto mezi bratry, kteří nikdy nepoznali, co je to mít normální rodiče a kteří by pro sebe vzájemně udělali cokoliv.
Zatím mám přečtené čtyři díly, i když o těch ostatních není třeba se zmiňovat. K dalším se doufám dostanu brzy.
Hodnocení: 8/10
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Doporučila mi ji Lizz. Nejprve jsem ji nemohla sto let sehnat, ale konečně jsem se dočkala.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Odporní ólfi.
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Trpět.
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
Nechtěla bych být nikým. Fakt. A kdo by chtěl, že jo. Ale oba bratři byli vtipní. Hlavně ta jejich schopnost dát najevo tomu druhému, jak ho má rád, a přitom se mezi sebou pošťuchovali a provokovali se.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno positivum.
V tomto případě musím říct relativně dobrý konec. Normálně se špatným koncům nebráním, ale tady by mě to hrozně naštvalo a kdyby ten špatný konec nastal, vlastně už by autorka neměla o čem v dalších dílech psát.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Ólfi nebo jejich matka? V některých ohledech mi přišli stejní. :D
 


Komentáře

1 Kery Kery | Web | 7. dubna 2012 v 19:35 | Reagovat

ahoj .. robím súťaž o design, ak by si mala záujem sa zapísať, môžeš tak urobiť na mojom blogu .. :D :-)

2 nel-ly nel-ly | Web | 10. dubna 2012 v 23:28 | Reagovat

tohle mám zrovna doma ( a vknihovně jsem dnes viděla další díly), ale četla jem jen prvních pár stran, protože pak dostal přednost osmej (nebo už devátej? :D) díl Anity a jednička Mercy, přesto zůstává v plánu... když já toho mám teď rozečteného tolik
a z knihovny jsem si zas přitáhla další, co byla mezi vrácenejma

3 Neriah Neriah | 10. dubna 2012 v 23:57 | Reagovat

[2]: Jo, tohle má taky miliardu dílů (asi šest, myslím), j četla zatím jen čtyři, zbytek nemůžu sehnat, ale je to fajn počtení. rozhodně neurazí, aspoň mě ne :D Jo, tak Anita... Taky se mi ty díly pak pletly dohromady, jak má série nad tři díly, všechno se mi plete dohromady :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.