Chcete-li mi sdělit něco, co se netýká článků (dotazy, návrhy, kritiku atp.), pište do zprávy autorovi nebo do návštěvní knihy.

Scott Westerfeld - Leviatan

9. července 2012 v 1:57 | Neriah |  Knihy v mých myšlenkách
...

Oficiální anotace:
První svazek nesmírně napínavé nové série pro mladé dospělé se odehrává v alternativní steampunkové minulosti, v níž je svět rozdělen na Industriály, kteří ovládají ohromné parní pochodující válečné stroje, a Darwinisty, jejichž hybridní "potvůrky" fungují jako vzducholodi, parní vlaky, válečné lodi i ponorky. Příběh se odehrává těsně před první světovou válkou. Alec, syn nedávno zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda, prchá před strýcem Františkem Josefem, který ho chce zavraždit, do Švýcarska. Náhodou se seznámí s Deryn, skotskou dívkou, která se v převleku za chlapce stane kadetem na válečné vzducholodi Leviatan, ohromném ekosystému složeném z velryb, netopýrů, včel, šestinohých psů závislých na vodíku a všelijakých jiných potvor, díky níž je neporazitelná.
Tahle kniha je opravdu zajímavá, její nápad mě naprosto uchvátil. Rozdělení na Darwinovce a Industriály je naprosto geniální a právě díky tomu se mi celá kniha tak líbila.
Celá Evropa je rozdělena takto - Darwinovci jsou Británie, Francie a Rusko, zatímco Industriálové Německo a Rakousko-Uhersko.
Když byl Alec jednou v noci probuzen, aby si vyzkoušel pilotovat kráčecí stroj, nikdy by ho nenapadlo, že místo zkušebního pilotování je situace mnohem vážnější a on se tak ocitá ve smrtelném nebezpečí. Jeho rodiče jsou mrtví a smrt hrozí i jemu. Začíná tak jeho únik před nepřáteli.
Deryn je dívka, která má létání v krvi a to hlavně díky svému otci. Je naprosto zoufalá, že nemá žádnou příležitost, jak se k létání dostat (protože dívky se o letectvo nezajímají) a tak se svým bratrem vymyslí poslední plán, jak se k létání dostat. Deryn se převlékne za chlapce, což není zas tak jednoduché, jak si někdo může myslet - nejde ani tak o převlek jako spíše o mužské myšlení a chování.
Když pak při první zkoušce přijde nečekaná komplikace v podobě bouře, zachrání ji obrovská loď Leviatan.
Kniha byla vcelku čtivá, nicméně několik chybiček se vloudilo. Šlo hlavně o překlad, kdy Deryn převlečená za muže mluvila v ženském rodě. Nejprve jsem myslela, že je to tak proto, že se prozradí, a už jsem očekávala jak se někdo začne podezřele vyptávat, ale ona jen chyba překladu.
Přišlo mi taky trochu dětinské dohadování mezi Darwinovci a Industriály v tom, zda jsou lepší stroje či zvířata. Já osobně bych asi dala přednost strojům, protože se mi místy nelíbilo, jak se se zvířaty zacházelo. Ale to je asi věc názoru a třeba to nebylo tak hrozné, jak jsem to chápala já.
Hodnocení: 7/10
1. Proč jsem si vybral/a právě tuto knihu?
Od Westerfelda jsem četla sérii Oškliví a zajímalo mě jeho další dílo.
2. Definujte knihu až dvěma slovy (přídavným nebo podstatným).
Živá loď
3. Definujte knihu jedním slovem (slovesem nebo citoslovcem).
Pomáhat
4. S jakou postavou bych se ztotožnil/a, případně kým bych chtěl/a nebo naopak nechtěla být.
S Deryn. Protože mi jí bylo líto, že jako žena nemohla u letectva pracovat a kvůli tomu se musela vydávat za muže. A ono to vážně nebylo jednoduché a několikrát se málem prozradila.
5. Pokuste se v každém příběhu něco vyšvihnout, ať už je třeba i opravdu velmi špatný, najděte v něm alespoň jedno pozitivum.
Ta myšlenka Industriálů a Darwinovců.
6. A naopak najděte jedno negativum, ale pouze jedno, cílem je uvědomit si co vám na knize vadilo nejvíce, nemusí to být jen chyba v knize (spisovatelce), ale třeba i v chování postav.
Nejspíš ta chyba v překladu. Ono to vážně ze začátku docela mátlo, když Deryn něco řekla v ženském rodě. Já pak očekávala, že se tím prozradila a bylo mi divné, že na to nikdo vůbec nereagoval. xD
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.